Aktualności

Taekwondo

Klub
Trenerzy
Kalendarz
Zapisy
Psychologia
Kontakt
Linki

Dariusz Nowicki trenerem Kadry Narodowej

 

Trener koordynator sekcji taekwondo AZS-UWM Olsztyn oraz założyciel Szkoły Taekwondo Korio - Dariusz Nowicki wygrał konkurs na trenera kadry narodowej mężczyzn w taekwondo i od początku października 2008 roku pełni tę funkcję. Kadrę kobiet prowadzi Tomasz Pyciarz z Warszawy. 

Po wyborach nowego Zarządu w Polskim Związku Taekwondo Olimpijskiego 47-letni szkoleniowiec AZS-UWM stanął do konkursu na stanowiska trenerów kadry. Na stanowiska, bo nowy zarząd podzielił kadrę narodową na grupy męską i żeńską.

 

„Zgłosiłem się, bo taki był wymóg chwili” mówi Dariusz Nowicki. „Od 10
lat zawodnicy wszystkich grup AZS-UWM nie schodzą z podium mistrzostw
Polski. Olsztyn jest najsilniejszym ośrodkiem taekwondo w kraju a poprzedni trener Kadry Narodowej Marcin Chorzelowski to mój wychowanek. Uważam, że mam dużą wiedzę do przekazania i mogę poprawić wyniki reprezentacji. A fakt braku kwalifikacji olimpijskiej i słabsze wyniki międzynarodowe w ostatnim okresie spowodowały decyzję Zarządu Związku o zmianie trenera. Wśród seniorów tylko mój wychowanek Maciej Ruta zdobywając dwukrotnie medal Mistrzostw Europy Seniorów potwierdził w ostatnich latach wysoką klasę sportową.”

 

Dariusz Nowicki jako bezpośredni szkoleniowiec oraz trener koordynator taekwondo wspólnie ze swoimi trenerami asystentami(Justyną Niedziałek, Tomaszem Kobrzyńskim) w olsztyńskim AZS jest wychowawcą większości najlepszych polskich zawodników. Wśród nich są:

 

  1. Justyna Tałan (obecnie Niedziałek) - brązowa medalistka Akademickich Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Europy Seniorów
  2. Marcin Chorzelowski – brązowy medalista Mistrzostw Świata seniorów oraz srebrny medalista Akademickich Mistrzostw Świata
  3. Maciej Ruta – podwójny brązowy medalista Mistrzostw Europy Seniorów
  4. Beata Przewłocka – brązowa medalistka Mistrzostw Europy Juniorów
  5. Agnieszka Benedict – brązowa medalistka Mistrzostw Europy Juniorów
  6. Piotr Hatowski – brązowy medalista Mistrzostw Europy Juniorów

 

 

Nowością w proponowanym modelu szkolenia taekwondo ma być ukierunkowanie szkolenia w ośrodkach. Takim ośrodkiem dla męskiej kadry planowany jest Olsztyn, konkretnie obiekty Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego przy UWM oraz obiekty OSiR dzięki przychylności dla projektu władz miasta.

 

Dariusz Nowicki, który jest również psychologiem sportowym i sędzią międzynarodowym, nie ukrywa, że będzie musiał zrezygnować z niektórych funkcji.

 

„Żeby uniknąć konfliktu interesów, wycofam się z sędziowania na arenie międzynarodowej. Jeśli chodzi o wiedzę z zakresu psychologii, to zrezygnuję ze współpracy z innymi dyscyplinami i ograniczę się do przekazania mej wiedzy psychologicznej kadrze taekwondo.”

 

Trener Nowicki rozpoczął swoją przygodę z sztukami walki na początku 1972 roku od treningu judo w olsztyńskiej Gwardii pod okiem trenera Matrackiego a potem trenera Szydłowskiego. Fascynacja światem sztuk walki spowodowała dalsze poszukiwania – zapoznanie się z karate wado-ryu i kyokushinkai a w 1977 roku z taekwondo dzięki kontaktom z ośrodkiem lubelskim i trenerami Tomaszem Gromadzkim oraz polskim prekursorem taekwondo Jerzym Konarskim. Wrażenie, jakie wywarli na Nowickim obaj szkoleniowcy spowodowało wybór taekwondo jako pasji życia. I tak już pozostało do dziś.

 

„Początki treningu taekwondo były bardzo trudne. Jednocześnie poznawałem tajniki tej sztuki walki od trenerów Gromadzkiego i Konarskiego i w tym samym czasie przekazywałem je kolegom prowadząc sekcję taekwondo przy klubie „Zjednoczeni” Olsztyn. To był okres częstych wyjazdów do Lublina, poszukiwań materiałów w języku angielskim oraz własnych pomysłów na trening. Te trudności tylko mnie wzmacniały we mnie motywację do głębszego poznania korańskiej sztuki walki.”

 

Zaangażowanie zaowocowało powołaniem do kadry Polski na IV Mistrzostwa Świata w Sildenfingen (Niemcy) w 1979 roku.

 

„To był dla mnie bardzo ważny wyjazd. Po pierwsze – zobaczyłem taekwondo sportowe na światowy poziomie i to był dla mnie przełom. Po drugie – spotkałem po raz pierwszy swego późniejszego wieloletniego mistrza – nauczyciela taekwondo Koreańczyka Kyong Myong Lee. To on ukształtował w kolejnych latach moją wizję treningu taekwondo. Zapraszałem go wielokrotnie do Olsztyna i każdy jego przyjazd był przeżyciem. Dzięki niemu mogłem w połowie lat 80tych wyjechać kilkukrotnie do Korei i trenować taekwondo w jego ojczyźnie.”

 

Podstawowe uprawnienia trenerskie Nowicki zdobył już w 1982 roku w trakcie kursu instruktorskiego w Lublinie. Potem w 1989 roku podwyższył kwalifikacje w trakcie kursu instruktorów I klasy a w roku 1999 ukończył studia podyplomowe trenera II klasy w AWF Poznań.

 

„Fascynacja taekwondo i judo spowodowała, że zdecydowałem się na studiowanie psychologii i specjalizowanie się w psychologii sportu. Naturalnym wyborem był UMCS w Lublinie, gdzie mogłem studiować psychologię i pogłębiać wiedzę z taekwondo w najsilniejszym ośrodku w Polsce”.

Po ukończeniu psychologii Nowicki podjął pracę w Zakładzie Psychologii Sportu Instytutu Sportu w Warszawie oraz zaczął nauczać taekwondo w AZS Politechniki Warszawskiej.

 

W roku 1989 powrócił do Olsztyna, podjął pracę w Zakładzie Psychologii WSP Olsztyn oraz założył sekcję taekwondo w AZS Olsztyn.

 

„To był początek bardzo intensywnego rozdziału mojej przygody z taekwondo. Dzięki zaangażowaniu oraz współpracy z zawodnikami i instruktorami jak również przychylności władz Olsztyna i województwa zbudowaliśmy najsilniejszy ośrodek taekwondo w Polsce. Zaangażowałem się w działalność na rzecz rozwoju taekwondo i w latach 1996-2000 byłem prezesem Polskiego Związku Taekwondo WTF a potem jego wice prezesem do spraw sportowych. Obecnie dalej przeznaczam swój czas na rozwój taekwondo jako prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku taekwondo WTF.”

 

Stworzenie w Olsztynie centrum szkolenia Kadry Narodowej jest naturalną konsekwencją tej historii!