Aktualności

Taekwondo

Klub
Trenerzy
Kalendarz
Zapisy
Psychologia
Kontakt
Linki

Nowa koncepcja szkolenia Kadry Narodowej upadła

 

 

Niecałe cztery miesiące Dariusz Nowicki był trenerem kadry olimpijskiej w taekwondo. Olsztynianin zrezygnował z funkcji, po tym jak w związku upadła koncepcja szkolenia reprezentantów w oparciu o ośrodek Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Uważam, że powinniśmy iść w tę stronę!

 

Dariusz Nowicki, który po nieudanych dla taekwondoków igrzyskach w Pekinie wygrał konkurs na trenera mężczyzn, razem z Tomaszem Pyciarzem z Warszawy (został trenerem reprezentacji kobiet) przedstawił zarządowi Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego koncepcję opartą na szkoleniu w ośrodkach. Zamiast długich zgrupowań w Cetniewie i Zakopanem kadrowicze formę na mistrzostwa świata i Europy mieli budować w najsilniejszych ośrodkach taekwondo: w Olsztynie, Warszawie i Poznaniu. Od spełnienia tego warunku Nowicki, który jest też trenerem olsztyńskiego AZS UWM, uzależniał dalszą pracę z kadrą. Szefostwo związku pozostało jednak przy szkoleniu centralnym. - Okazało się, że nie będzie ośrodka ani w Olsztynie, ani w Warszawie. Prezes Jacek Skubis tłumaczył to oporem ze strony ministerstwa - mówi Dariusz Nowicki - Spytał retorycznie, czy podtrzymuję decyzję, że będę trenerem kadry tylko w oparciu o ośrodek w Olsztynie. Powiedziałem, że zostanę przy swojej koncepcji. Poza tym okazało się, że w tym roku nie będzie pieniędzy dla dwóch trenerów. W efekcie trenerem obu reprezentacji został Tomek Pyciarz, który przyjął koncepcję Związku - dodaje olsztynianin.

Dlaczego Dariusz Nowicki forsuje pomysł szkolenia w ośrodkach? - Koncepcja centralnego szkolenia oparta na zgrupowaniach, badaniach i startach, kiedy zawodnicy pozostają poza domem po dwieście, trzysta dni w roku, nie sprawdziła się. Pokazują to wyniki, a w zasadzie ich brak w ostatnich czterech latach. W 90 procentach reprezentacje są oparte na studentach uniwersytetów i AWFów. Trenując w ośrodkach zlokalizowanych w miejscu zamieszkania, zawodniczki i zawodnicy częściej byliby w domu i z pełnym zaangażowaniem przygotowywaliby się do najważniejszych startów - tłumaczy Nowicki, który jest również trenerem Akademickiego Centrum Szkolenia w Kortowie, przy którym miał powstać ośrodek kadry narodowej.

Niestety, w roku 2009

 

Ciąg dalszy nastąpił

Po rocznej przerwie i nieudanym starcie reprezentacji Polski w Mistrzostwach Świata w Kopenhadze (październik 2009r.) działacze Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego powrócili do koncepcji szkolenia zawodników w miejscach zamieszkania. Kadra Polski zaczęła szkolenie w klubach macierzystych a trener Dariusz Nowicki najpierw otrzymał powołanie jako trener Reprezentacji Polski na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy (Vigo, Hiszpania, listopad 2009r.) skąd wspólnie z trenerem Pyciarzem powrócili z trzema brązowymi medalami. Następnie otrzymał powołanie na trenera Reprezentacji Polski w trakcie Mistrzostw Europy Seniorów (Sankt Petersburg, maj 2010r.), skąd reprezentacja przyjechała z dwoma brązowymi medalami wracając do grona medalistów w grupie seniorów po kilkuletniej przerwie.

 Dwa miesiące później Dariusz Nowicki otrzymał powołanie na trenera Reprezentacji Polski na Akademickie Mistrzostwa Świata, skąd ponownie reprezentacja wróciła z brązowym medalem i trzema piątymi miejscami – najgorszymi, bo tuż za podium!

 Tuż przed kolejnymi Młodzieżowymi Mistrzostwami Europy (wrzesień 2010) Dariusz Nowicki wycofał się z pracy z Kadrą i powrócił do sędziowania.

Na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy (Charków, Ukraina - wrzesień 2010) trenerem Reprezentacji Polski został Tomasz Kobrzyński. Wrócił z tych mistrzostw z brązowym medalem wywalczonym przez Piotra Hatowskiego – wychowanka Szkoły Korio i AZS UWM Olsztytn.